Naše služby
Aplikace pro měření plochy požáru
Rozsáhlé požáry, dlouhodobé požáry, těžko přístupné terény s výskytem požáru a nebo i ty požáry menších rozsahů – na těchto zásazích také létáme a monitorujeme ohniska nebo provádíme dokumentaci. Je ovšem nutné tato data nějak interpretovat a s tím vším nám pomáhají naše vlastní aplikace.
Jedním z těchto softwarových řešení je právě aplikace pro měření plochy požáru. Každý pokrok aplikací nebo vývoj nové aplikace konzultujeme se členy příslušných jednotek. V tomto případě jsme se vydali, a ještě několikrát vydáme, konzultovat tuto aplikaci na centrální hasičskou stanici v Plzni na Košutce.

Důvodem vzniku aplikace bylo zobrazení, měření a sledování plochy požáru v čase. Již během
požáru se jak hasiči, tak i poškozené osoby zajímají o rozsah škody způsobené požárem.
Tu jsme do této chvíle mohli pomocí dronu měřit přibližně ihned na místě, avšak pro přesnější měření
jsme neměli vhodný software. Díky aplikaci pro měření plochy požáru a dalším námi
vyvinutým aplikacím, jsme schopni poskytnout jak mnohem přesnější informace o rozsahu
požáru, tak data a prostředí pro další post-processing po skončení samotného zásahu.
Po příjezdu na zásah můžeme díky laserovému dálkoměru na kameře DJI Zenmuse H20T, nebo na integrované kameře u UAV DJI M30T, a za pomoci naší
aplikace GPS Transferer v ovladačích dronu vytvořit body po obvodu plochy zasažené
požárem. Aplikace GPS Transfer běží na pozadí ovládacího zařízení a po interakci operátora daného zařízení, dokáže vyčíst GPS koordináty z obrazu. Tyto body jsou následně uloženy do naší databáze. Odtud následně čerpá
právě aplikace pro měření plochy požáru.
Po otevření aplikace se zobrazí seznam projektů/požárů/událostí, seřazených dle data.
Z nich si hasič/zpracovatel může vybrat, který projekt ho zrovna zajímá.
Každý člen hasičského záchranného sboru, který by měl mít přístup do této aplikace, bude mít přidělené přihlašovací údaje. Jeho profil pak bude spárovaný s konkrétními zásahy tak, aby neviděl zásahy cizích jednotek a nemohl tak narušit chod jejich vyhodnocování.

Po výběru projektu se zobrazí mapa s vykreslenými plochami požáru v čase. Jednotlivé plochy lze skrývat/odkrývat, či měnit jejich barvu. Zároveň lze přepínat mezi
základní a leteckou mapou. Takto vykreslené plochy jsou data, které jsme získali během zásahu a nejdou replikovat. Proto tyto plochy nelze smazat – jediná možnost jejich zmizení je skrytí.

Dále je k dispozici funkce měření, kdy si může zpracovatel změřit výšku/šířku zasažené plochy či pole, lesa, budovy a dalších možných objektů.

Neméně důležitou funkcí je vytváření vlastních polygonů, kdy si zpracovatel může vyznačit další plochy, které ho zajímají. Aplikace mu pak vypočítá obsahy těchto polygonů a umožní jejich mazání, změnu barvy, či pojmenování.

Poslední současnou funkcí je možnost přepínání jednotek ha/a/km2/m2.

Samotná aplikace je zatím v počátcích a po prezentaci hasičům jsme dostali spoustu
dalších požadavků na rozšíření a úpravy. V prvotní fázi pro nás bylo důležité vymyslet
a zprovoznit předávání dat z ovladače dronů, které se nakonec povedlo, takže se teď
můžeme věnovat funkcím samotné aplikace. Postupně budeme zveřejňovat, jak se aplikace
vyvíjí. Nejbližší update se bude týkat zalícování ortofoto snímku, který vytvoříme přímo na místě zásahu. Tím docílíme naprosto přesné rekonstrukce požáru a HZS si zde bude moci zobrazovat i své jednotky + přesně zaměřovat pro ně potřebné body a polygony.
Využívané drony

DJI Matrice 30

DJI Matrice 300 RTK
Každá nová zakázka pro nás má vždy stejný a jediný cíl - úspěch a maximálně spokojeného klienta.
Napište nám