Drony SIT Plzeň

Naše služby

Prohlížeč 3D modelů – mračen bodů

Naše zásahy pro integrovaný záchranný systém nejsou pohledově jen 2D – fotografie, videa. Čím dál častěji operujeme s daty z 3D prostoru. Právě proto vyvíjíme aplikaci, která složkám IZS tuto práci usnadní.

Point Cloud Reader, neboli čtečka mračna bodů, je interně vyvíjená aplikace pro načtení a nahlížení dat získaných ze zařízení vybavených technologií LiDAR.

LiDAR je metoda měření vzdáleností na základě doby odrazu laserového paprsku od snímaného objektu. Laserový vysílač je upevněn na rotujícím zařízení. Tímto způsobem dokážeme skenovat okolní prostředí a spoustu různých objektů.

Mračno bodů je základní výstup právě z měření za pomoci metody LiDAR. Obsahuje tisíce až milióny bodů, které zahrnují informaci o své pozici (x, y, z) a mohou obsahovat také informaci o své barvě. Barva může indikovat buďto hodnotu intenzity obrazu, hloubku modelu anebo i samotné RGB, kde barvu získáme z fotografií.

 

 

V současnosti zkoumáme možnosti využití této technologie pro jednotky HZS a SPJ (Hasičský záchranný sbor a Speciální jednotky pořádkové policie). Naším úkolem je skenovat objekt, do kterého následně právě tyto jednotky vstoupí. Pokud k budově nemají žádnou projektovou dokumentaci, není pak nic jiného, co by dokázalo lépe reprezentovat daný objekt a usnadnit tak orientaci každé osobě, která se zásahu účastní. Výhoda takového skenu je také v tom, že reprezentuje aktuální stav objektu. Máme informaci o zavřených dveřích, oknech, barikádách a dalších možných překážkách. Jiná využití jsou také v oblasti stavebnictví a plánování.

 

Porovnání mračna bodů a pohled RGB kamery

Pro zmapování vnitřních prostorů využíváme dron Elios 3 od firmy Flyability určený do vnitřních prostor. Tento dron je vybaven fixním LiDARovým senzorem, který je schopný ukázat zjednodušený náhled prostoru již za letu. Pro vnější prostory je vhodnější náš nejvíce používaný stroj DJI Matrice 300 vybavený zařízením DJI Zanemuse L1, které kombinuje kameru s LiDARovým senzorem a můžeme tak získat mračno bodů, které obsahuje i reálné barvy objektů.

 

 

Naše nová aplikace dokáže vzít data z takovýchto přístrojů a poskládat z nich virtuální 3D reprezentaci nasnímaného prostoru. Tato reprezentace je plně interaktivní, a tak se dá prostor libovolně projít, prozkoumat, a dokonce i změřit. V plánu máme také funkci generování půdorysů v zakotvené výšce a rychlý export tohoto dokumentu všem členům zásahu do jejich zařízení. Pro prohledávání sutin a pátrání po osobách budeme přidávat funkci, která dokáže zobrazit v námi pořízeném modelu body, na jejichž pozicích se dané osoby nacházejí. A tím případně usnadnit vyprošťovací a záchranné mise.

Náhled na seznam projektů v aplikaci

Využívané drony

DJI Matrice 300 RTK

UAV určené převážně pro potřeby IZS. S nesenou výstroji DJI H20T a led přísvitem GL60 jsme schopni monitorovat potřebné území po dobu 45 minut. Krytí IP45 nám umožňuje létat i ve velmi nepříznivých podmínkách pro provoz UAV. Osadit DJI Matrici 300 můžeme až třemi payloady, standardně používáme ale "jen" DJI H20T a GL60.
Více info

Flyability Elios 3

Další antikolizní UAV od švýcarského výrobce Flyability. Využití je opět pro vnitřní inspekce v průmyslových halách, uvnitř kotlů, kolektorů a potrubí. Ovšem mnohem přesněji než dříve a to díky technologii LiDAR. Samozřejmostí bude zakomponování tohoto stroje do akcí pro IZS.
Více info

Nesená výstroj

DJI Zenmuse L1

Laserový skener LiDAR s RGB kamerou. Pomocí technologie LiDAR (metoda dálkového měření vzdálenosti od snímaného objektu pomocí laserového paprsku) vytváříme mračna bodů. Za pomoci RGB kamery pak dodáme mračnu bodů barvu. Tím získáme velmi přesný 3D model reality. Naše využití spočívá v monitorování dopravních nehod, skenování shořelých nebo rozpadlých objektů. Plánuje se i nasazení do dalších projektů jako je například sken důležitých objektů pro potřeby IZS, kdy jim vytvoříme podklady pro simulování a plánování krizového scénáře.
Více info

DJI Zenmuse H20T

U nás je nejčastěji používaný pro potřeby IZS. Kombinace celkem 4 různých senzorů. Plánuje se ale také integrování ji do našeho systému pro inspekce. Disponuje optickou ZOOM kamerou pro detailní monitorování, termo kamerou pro hledání ohnisek nebo osob, laserovým rangefiderem pro zaměřování GPS důležitých bodů a počítání jejich vzdálenosti od UAV a širokoúhlou kamerou pro celkový přehled.  
Více info

GL60 Spotlight

LED přísvit pro pomoc IZS. Jedná se o nejčastěji používaný payload na akcích za tmy. Vznikl jako náhrada dosud námi používané DJI Z15 Spotlight. Nově má možnost upravovat v průběhu letu svou ohniskovou vzdálenost. To nám umožňuje směřovat intenzitu světla mnohem přesněji na objekt, který nás zajímá. Je plně kompatibilní s DJI Matrice 210 a DJI Matrice 300.
Více info

Každá nová zakázka pro nás má vždy stejný a jediný cíl - úspěch a maximálně spokojeného klienta.

Napište nám