Drony SIT Plzeň

Naše služby

IZS Stream

Vytvořili jsme ucelené řešení pro streamování dat z místa krizové události. V současné době dokážeme nejen streamovat video ale i další data jako například sdílení polohy cíle.

Naše řešení se skládá především z crossplatformí aplikace, která usnadňuje a zabezpečuje distribuci dat pro jednotky IZS.

Je to v první řadě přenos obrazu s nízkou prodlevou. Ten je možné přenést z koncového zařízení, jako je dron či pozemní kamera, za pomoci batohu založeného na technologii Teradek. Tento batoh dokáže rozložit video stream do čtyř datových toků a dle aktuální propustnosti je odeslat skrze čtyři LTE modemy různých operátorů k nám na server. Datové toky jsou patřičně zašifrované a samostatně nečitelné. Díky čtyřem modemům tak můžeme streamovat video i v oblastech se špatným signálem. Na našem serveru následně dojde ke sloučení datových toků a distribuci do zabezpečené aplikace. V závislosti na kvalitě sítě tak dojde ke koncovému uživateli video se zpožděním pouhé 0,5 až 3 vteřiny.

Další užitečnou funkcí je sdílení pozic, které označil dron. Náš dron jako takový zná svou pozici na centimetr přesně. Navíc je vybaven kamerou, která dokáže určit vzdálenost a směr objektu.  Po vyhodnocení dat z kamery tak dron dokáže relativně přesně vypočítat i pozici cíle na který se dívá. Takto například označujeme místa podezřelých nálezů během pátrání po ztracených osobách. Tyto nálezy se odesílají do naší aplikace a nejbližší hlídka tak může nález snadno zkontrolovat a označit, zda se jedná například o bundu hledaného nebo pouhý odpad. Velitel zásahu má možnost nálezy různým způsobem sdílet či pozici nálezu načíst v jiném mapovém prohlížeči. Díky tomu odpadá zdlouhavé navádění na cíl nebo hůře, úplné přehlédnutí nálezu.

Mapový podklad IZS Stream

Dalším využití je pak v řadách HZS PK, kdy označujeme ohniska požárů a velitel zásahu tak může rychle a efektivně směřovat své jednotky na místa, kde je a nebo bude zapotřebí hasící práce.

K tomuto prvku, sdílení zaměřených pozic, pak přísluší další aplikace, která běží na pozadí vysílačů k těmto dronům. Ta sleduje dění na ovladači a v případě pilotova příkazu, nebo operátora kamery, vyčte koordináty z náhledu aplikace a ty odešle přímo k nám na server. Odtud aplikace IZS Stream čerpá data pro zobrazení na mapovém podkladu.

Lze odesílat jednotlivé body a nebo jeden bod, který v průběhu času aktualizuje svou pozici. Tento bod pak používáme pro tracking – například pochod během bezpečnostního opatření.

Aplikace samozřejmě umožňuje zobrazení všech bodů na mapě v jednom okně, zobrazení aktuální pozice operátora – pokud je k dispozici GPS zařízení. Přepínání mezi jednotlivými body i změnu jejich barev pro snadnější filtraci prozkoumaných bodů či podezřelých bodů.

 

Pro nás je však velmi důležitá možnost administrace, která nám umožňuje přiřazovat přístupy uživatelům či skupinám uživatelů podle toho, kdo je na daném zásahu přítomen. Díky tomu můžeme naši aplikaci využít i během několika paralelně probíhajících akcí, aniž by došlo ke sdílení informací jednotlivých zásahů.

V současné době je aplikace hojně využívána jednotkami PČR a je dokonce povinnou aplikační výbavou zásahových tabletů HZS PK a JSDH PK.

Aplikace poskytuje i další základní funkce jako je například odesílání upozornění automatické aktualizace a podobně.

Odkazy na video

Podpora Integrovaného záchranného systému 2022

Naše podpora pro Integrovaný záchranný systém se stále rozvíjí. Buďto modernějšími stroji a nebo novými aplikacemi či výrobky. Podívejte se sami, kam jsme se po 3 letech spolupráce s IZS…

Využívané drony

DJI Matrice 300 RTK

UAV určené převážně pro potřeby IZS. S nesenou výstroji DJI H20T a led přísvitem GL60 jsme schopni monitorovat potřebné území po dobu 45 minut. Krytí IP45 nám umožňuje létat i ve velmi nepříznivých podmínkách pro provoz UAV. Osadit DJI Matrici 300 můžeme až třemi payloady, standardně používáme ale "jen" DJI H20T a GL60.
Více info

Flyability ELIOS 1

První verze antikolizního dronu Elios švýcarského výrobce Flyability. Je vhodný pro inspekce konstrukcí průmyslových hal, vnitřních prostor nádrží a kotlů, kolektorů a potrubí. Využíváme jej také při zásazích IZS, například pro průzkumy vnitřních prostor budov před vstupem příslušníků požárních jednotek.
Více info

Flyability ELIOS 2

Výborný pomocník při kontrolách nosných konstrukcí průmyslových hal, vnitřních prostor nádrží a kotlů, kolektorů a potrubí. Využíváme jej také při inspekcích mostů k detailním prohlídkám jinak nepřístupných míst.
Více info

Flyability Elios 3

Další antikolizní UAV od švýcarského výrobce Flyability. Využití je opět pro vnitřní inspekce v průmyslových halách, uvnitř kotlů, kolektorů a potrubí. Ovšem mnohem přesněji než dříve a to díky technologii LiDAR. Samozřejmostí bude zakomponování tohoto stroje do akcí pro IZS.
Více info

DJI Matrice 30

Jako speciální jednotky HZS vyjíždíme k zásahům, jako jsou požáry, dopravní nehody, hledání pohřešovaných osob atd. Standardně používáme DJI Matrici 300. DJI Matrice 30 je ale její kompletní kopií, jen v menším provedení.
Více info

Nesená výstroj

DJI Zenmuse L1

Laserový skener LiDAR s RGB kamerou. Pomocí technologie LiDAR (metoda dálkového měření vzdálenosti od snímaného objektu pomocí laserového paprsku) vytváříme mračna bodů. Za pomoci RGB kamery pak dodáme mračnu bodů barvu. Tím získáme velmi přesný 3D model reality. Naše využití spočívá v monitorování dopravních nehod, skenování shořelých nebo rozpadlých objektů. Plánuje se i nasazení do dalších projektů jako je například sken důležitých objektů pro potřeby IZS, kdy jim vytvoříme podklady pro simulování a plánování krizového scénáře.
Více info

DJI Zenmuse H20T

U nás je nejčastěji používaný pro potřeby IZS. Kombinace celkem 4 různých senzorů. Plánuje se ale také integrování ji do našeho systému pro inspekce. Disponuje optickou ZOOM kamerou pro detailní monitorování, termo kamerou pro hledání ohnisek nebo osob, laserovým rangefiderem pro zaměřování GPS důležitých bodů a počítání jejich vzdálenosti od UAV a širokoúhlou kamerou pro celkový přehled.  
Více info

GL60 Spotlight

LED přísvit pro pomoc IZS. Jedná se o nejčastěji používaný payload na akcích za tmy. Vznikl jako náhrada dosud námi používané DJI Z15 Spotlight. Nově má možnost upravovat v průběhu letu svou ohniskovou vzdálenost. To nám umožňuje směřovat intenzitu světla mnohem přesněji na objekt, který nás zajímá. Je plně kompatibilní s DJI Matrice 210 a DJI Matrice 300.
Více info

Každá nová zakázka pro nás má vždy stejný a jediný cíl - úspěch a maximálně spokojeného klienta.

Napište nám