Drony SIT Plzeň

Drony

DJI Matrice 300 RTK

UAV určené převážně pro potřeby IZS. S nesenou výstroji DJI H20T a led přísvitem GL60 jsme schopni monitorovat potřebné území po dobu 45 minut. Krytí IP45 nám umožňuje létat i ve velmi nepříznivých podmínkách pro provoz UAV. Osadit DJI Matrici 300 můžeme až třemi payloady, standardně používáme ale “jen” DJI H20T a GL60.

Nesená výstroj

DJI Zenmuse L1

Laserový skener LiDAR s RGB kamerou. Pomocí technologie LiDAR (metoda dálkového měření vzdálenosti od snímaného objektu pomocí laserového paprsku) vytváříme mračna bodů. Za pomoci RGB kamery pak dodáme mračnu bodů barvu. Tím získáme velmi přesný 3D model reality. Naše využití spočívá v monitorování dopravních nehod, skenování shořelých nebo rozpadlých objektů. Plánuje se i nasazení do dalších projektů jako je například sken důležitých objektů pro potřeby IZS, kdy jim vytvoříme podklady pro simulování a plánování krizového scénáře.
Více info

DJI Zenmuse H20T

U nás je nejčastěji používaný pro potřeby IZS. Kombinace celkem 4 různých senzorů. Plánuje se ale také integrování ji do našeho systému pro inspekce. Disponuje optickou ZOOM kamerou pro detailní monitorování, termo kamerou pro hledání ohnisek nebo osob, laserovým rangefiderem pro zaměřování GPS důležitých bodů a počítání jejich vzdálenosti od UAV a širokoúhlou kamerou pro celkový přehled.  
Více info

GL60 Spotlight

LED přísvit pro pomoc IZS. Jedná se o nejčastěji používaný payload na akcích za tmy. Vznikl jako náhrada dosud námi používané DJI Z15 Spotlight. Nově má možnost upravovat v průběhu letu svou ohniskovou vzdálenost. To nám umožňuje směřovat intenzitu světla mnohem přesněji na objekt, který nás zajímá. Je plně kompatibilní s DJI Matrice 210 a DJI Matrice 300.
Více info

Specifikace

DJI Matrice 300 – GL60 & H20T

Vlastnosti DJI Matrice 300 RTK

Maximální doba letu 55 minut
Maximální vzletová hmotnost 9 kg
Maximální rychlost 23 m/s
Maximální odpor větru 15 m/s
Krytí IP 45
Teploty pro použití -20°C až 50°C
Čidla nárazu do 6ti směrů
Hot-swap baterií ano

Matrice 300 RTK disponuje funkcí hot-swap baterií. Díky této funkci jsme schopni během chvíle vyměnit baterie za nové a UAV je celou dobu zapnuté. Výhodou je, že veškeré systémy, jako je RTK a GPS, fungují a nemusíme je znovu inicializovat.

 

Skenování

Matrice 300 RTK je nejčastěji nasazována na skenování dopravních nehod, kde používáme kameru DJI Zenmuse H20T nebo DJI Zenmuse L1. Dopravní Policii České republiky jsme pak schopni dodat detailní ortofoto nebo 3D mračno bodů oblasti s výskytem nehody. Dopravní PČR spolu se soudními znalci pak materiály používá na měření různých parametrů nebo v nich simuluje průběh nehody.

Skenování také aplikujeme na shořelě nebo jinak poničené objekty. Výstupem pak bývá nějčastěji právě 3D mračno bodů.

Vyhledávání

V kombinaci LED přísvitu, termokamery a zoom kamery pomáháme IZS s vyhledáváním osob. V případě pohřešované osoby využíváme nejčastěji termokameru pro tepelné stopy. A to jak přes den tak i ve tmě. Za slunečního svitu použijeme také ZOOM kameru pro detailní prohledávání podezřelých míst. V noci pak používáme LED přísvit. Ten slouží pro osvícení oblasti dalším jednotkám IZS nebo pro zkušební signalizaci podezřelým objektům. Jednoduše na tento objekt zablikáme a čekáme na reakci, jestli to není například jen zvíře, které pak uteče.

Monitorování

Převážně pro potřeby Pořádkové PČR zasahujeme na různých kulturních či sportovních akcích, kde hrozí možnost agresivity a dalších nepovolených činností.

V neposlední řadě pak i sledování požárů a jejich rozšiřování se. Zde používáme právě kameru DJI Zenmuse H20T kvůli laserovému rangefideru, kterým pak dokážeme v naší aplikaci měřit přibližnou rozlohu požáru.

Články

Zemědělství a lesnictví

Využíváme drony s kolmým startem a přistáním (VTOL). Můžeme je vystrojit RGB, multispektrální, nebo termo kameru. Vyvinuli jsme aplikaci využívající AI pro detekci kůrovce.