Drony SIT Plzeň

Včasná detekce kůrovce
před přerojením

Naše služby

Zemědělství a lesnictví

Delta křídlo Wingtra s kolmým startem a přistáním (VTOL) nám umožňuje vzlétat a přistávat z prostoru 2m x 2m, což přináší obrovskou výhodu pro využití v lesnictví. Máme za sebou projekt detekce kůrovce. Vyvinuli jsme první verzi aplikace, která s využitím AI zpracovává snímky pořízené multispektrální kamerou a výstupem je schopnost včas detekovat napadení stromu kůrovcem před jeho přerojením.

Stroj SARAH 4.0 vystrojený lidarem dokáže díky vícenásobné odrazivosti laseru pořizovat data pro výpočty objemu polomů.

Jsme členy mezinárodního projektu DEMETER (program HORIZON 2020), kde pokračujeme společně s ČVUT (multirobotické systémy) v rozvinutí našeho projektu detekce kůrovce, o schopnost provádět kontrolu stromů pod jejich korunami s využitím autonomních dronů.

Odkazy na video

Detekce kůrovce

Včasná detekce kůrovce s využitím dronu WingtraOne, multispektrální kamery. Data následně zpracováváme ve vlastní aplikaci využívající AI.

Využívané drony

WingtraOne

Jedná se dron kategorie VTOL, tedy dron s  kolmým vzletem a přistáním. Díky tomuto prvku nám stačí startovací i přistávací plocha 2x2 metry. Ve vzduchu se naopak překlopí o 90° a dále pokračuje jako klasický letoun. Vztlak křídel nám pak umožňuje rychlejší let a hlavně velkou úsporu energie - delší lety než u quadcopter a dalších podobných strojů.
Více info

Flying Cam SARAH 4.0

Vrtulník s vyspělým řídícím systémem, autorotací, rozsáhlou telemetrií a dobou letu přes 30 minut s nesenou výstrojí. Vzhledem i použitými systémy se velice podobá klasickému vrtulníku, náš model je ovšem operován ze země.
Více info

Nesená výstroj

Sony QX1

Cenově dostupná RGB kamera s kvalitními parametry. Přestože kamera nedosahuje nekompromisního rozlišení kamery Sony RX1R II, je velice často používána pro snímání rozlehlých oblastí. Ze všech RGB kamer poskytuje největší pokrytí na jeden nálet. Kameru je možné osadit 15mm objektivem Voigtländer, díky čemuž se velikost nasnímané olasti významně zvětší. S tímto objektivem se z kamery stává ideální nástroj pro 3D rekonstrukci objektů.
Více info

Sony RX1R II

Nejpopulárnější a nejpřesnější RGB kamera pro dron WingtraOne. Jedná se o kameru vybavenou tzv. full-frame senzorem, tj. senzorem o velikosti odpovídající velikosti políčka 35mm filmu. Kamery tohoto typu poskytují lepší kvalitu obrazu, neboť větší senzor zachytí více světla a lze tak pracovat s vyšší citlivostí ISO při nízké úrovni šumu. Zároveň kamera poskytuje vysoké rozlišení 42 MP, díky čemuž je možné zachytit drobné detaily i při snímání z větší výšky.
Více info

MicaSense RedEdge-M

Základní multispektrální kamera, kterou je možné osadit stroj WingtraOne. Oproti RGB kamerám snímají multispektrální kamery i v části elektromagnetického spektra, které je pro lidské oko neviditelné. Kamera celkem snímá v pěti pásmech: red, green, blue, rededge a near infrared. Z těchto pásem se následně vypočítávají tzv. vegetační indexi, které mají velice důležitou informační hodnotu o snímanýcj biomasách. Vzhledem k povaze dvou extra pásem je multispektrální kamera nejčastěji používána v aplikacích pro přesné zemědělství, lesnictví či vodohospodářství.
Více info

Každá nová zakázka pro nás má vždy stejný a jediný cíl - úspěch a maximálně spokojeného klienta.

Napište nám