Drony SIT Plzeň

Měření plochy požáru nebylo nikdy rychlejší a přesnější

Naše služby

Aplikace pro měření plochy požáru

Rozsáhlé požáry, dlouhodobé požáry, těžko přístupné terény s výskytem požáru a nebo i ty požáry menších rozsahů – na těchto zásazích také létáme a monitorujeme ohniska nebo provádíme dokumentaci. Je ovšem nutné tato data nějak interpretovat a s tím vším nám pomáhají naše vlastní aplikace.

Jedním z těchto softwarových řešení je právě aplikace pro měření plochy požáru. Každý pokrok aplikací nebo vývoj nové aplikace konzultujeme se členy příslušných jednotek. V tomto případě jsme se vydali, a ještě několikrát vydáme konzultovat tuto aplikaci na centrální hasičskou stanici v Plzni na Košutce.

Prezentace aplikace na centrální hasičské stanici Plzeň – Košutka

Důvodem vzniku aplikace bylo zobrazení, měření a sledování plochy požáru v čase. Již během požáru se jak hasiči, tak i poškozené osoby zajímají o rozsah škody způsobené požárem.
Tu jsme do této chvíle mohli pomocí dronu měřit přibližně ihned na místě, avšak pro přesnější měření jsme neměli vhodný software. Díky aplikaci pro měření plochy požáru a dalším námi vyvinutým aplikacím, jsme schopni poskytnout jak mnohem přesnější informace o rozsahu požáru, tak i data a prostředí pro další post-processing po skončení samotného zásahu.

Po příjezdu na zásah můžeme díky laserovému dálkoměru na kameře DJI Zenmuse H20T, nebo na integrované kameře u UAV DJI M30T  za pomoci naší aplikace GPS Transfer v ovladačích dronu vytvořit body po obvodu plochy zasažené požárem. Aplikace GPS Transfer běží na pozadí ovládacího zařízení a po interakci operátora daného zařízení dokáže vyčíst GPS koordináty z obrazu. Tyto body jsou následně uloženy do naší databáze. Odtud následně čerpá data právě aplikace pro měření plochy požáru.

Po otevření aplikace je nutné přihlášení uživatele. Přístup k aplikaci je řízen přes náš cloud. Veškeré úpravy v konkrétním projektu jsou navíc párovány na příslušného uživatele, aby bylo vidět, kdo dané změny provedl.

Po přihlášení si uživatel vybere územní obvod, do něhož požár spadá.

Úvodní menu aplikace

Po rozkliknutí se mu zobrazí seznam požárů rozdělených do jednotlivých roků seřazených podle data. Uživatel může rovněž zakládat vlastní projekty, k nimž ovšem nebude mít k dispozici data z dronu.

Seznam projektů

Po výběru projektu se automaticky načte do mapy ortofoto snímek z dronu (je-li k dispozici) a polygony zaměřené dronem. Snímek z dronu nelze posouvat, upravovat ani nijak měnit či mazat.

Základní mapa

Stejně tak je tomu u polygonů naměřených dronem, ty lze ovšem skrývat/odkrývat, či měnit jejich barvu. Navíc je možné u všech polygonů zobrazit GPS souřadnice jejich jednotlivých vrcholů. Při kliknutí na konkrétní GPS souřadnici se tato souřadnice automaticky zkopíruje do schránky a tak ji lze následně snadno např. vložit do libovolné mapové aplikace.

GPS souřadnice

Dále je k dispozici funkce měření, kdy si může zpracovatel změřit výšku/šířku zasažené plochy či pole, lesa, budovy a dalších možných objektů.

Funkce měření

Neméně důležitou funkcí je vytváření vlastních polygonů, kdy si zpracovatel může vyznačit další plochy, které ho zajímají. Aplikace mu pak vypočítá obsahy těchto polygonů a umožní jejich mazání, změny barvy, či pojmenování. V případě potřeby lze přepínat i mezi jednotkami plochy. Ovšem jednotky lze přepínat pouze v rámci celého projektu a to z důvodu prevence možných omylů na straně uživatele. Zároveň lze přepínat mezi základní a leteckou mapou.

Vlastní polygony

Dalším důležitým prvkem pro zpracování průběhu požáru je možnost vkládání grafických značek a jejich editace. Díky nim lze vyznačit rozmístění jednotek i techniky v konkrétní časový okamžik. To pak napomáhá při vyhodnocení postupu při požáru a zpracování výsledné zprávy.

Využívané drony

DJI Matrice 350 RTK

Nástupce DJI Matrice 300RTK který je určený převážně pro potřeby IZS. S nesenou výstroji DJI H20T či P1 a led přísvitem je schopen monitorovat potřebné území po dobu 45 minut. Krytí IP55 umožňuje létat i ve velmi nepříznivých podmínkách pro provoz UAV. Osadit DJI Matrici 350 je možno až třemi payloady, standardně používáme ale “jen” DJI H20T a P1 v kombinaci s různými přísvity.. Oproti svému předchůdci má řadu vylepšení:
  • Prodloužená životnost baterie: Baterie TB60 u M300 mají životnost 200 nabíjecích cyklů. Baterie TB65 používané u M350, mají 400 cyklů, tedy dvojnásobek předchůdce.
  • Lepší stupeň krytí: M350 má stupeň krytí IP55 a oproti IP45 M300 nabízí lepší ochranu před deštěm a prachem.
  • Vylepšená FPV kamera: FPV kamera M350 nově nabízí noční vidění a rozlišení obrazu 1080p. Předchůdce disponoval rozlišením 960p.
  • Indikátor zámku ramen: Ramena DJI M300 i M350 se musejí před letem rozložit a zajistit. M350 upozorní na nezajištěná ramena varováním na ovladači, což M300 neumí.
  • Nový ovladač: Již z výroby je M350 vybavena ovladačem DJI RC Plus, který má v porovnání se Smart Controllerem u M300 vylepšenou ergonomii, větší obrazovku a prodlouženou výdrž baterie.
  • Stabilnější a spolehlivější přenos signálu: M350 přináší vylepšený algoritmus proti rušení signálu a pro přenos dat slouží systém DJI O3 Enterprise a celkem 4 antény. M300 podporuje DJI O2 a má antény dvě.
Více info

DJI Matrice 30

Jako speciální jednotky HZS vyjíždíme k zásahům, jako jsou požáry, dopravní nehody, hledání pohřešovaných osob atd. Standardně používáme DJI Matrici 300. DJI Matrice 30 je ale její kompletní kopií, jen v menším provedení.
Více info

Nesená výstroj

DJI Zenmuse P1

Zenmuse P1 umožňuje přesné a efektivní snímání ze vzduchu pro následnou tvorbu 2D map a 3D modelů. Kamera komunikuje s řídící jednotkou letadla a má tak aktuální informace o průběhu letu. Všechny tyto informace slouží k sestavení 2D map a 3D modelů. Na 3 sady akumulátorů lze pomocí UAV DJI M350RTK nalétnout až 10 km².
Více info

DJI Zenmuse L1

Laserový skener LiDAR s RGB kamerou. Pomocí technologie LiDAR (metoda dálkového měření vzdálenosti od snímaného objektu pomocí laserového paprsku) vytváříme mračna bodů. Za pomoci RGB kamery pak dodáme mračnu bodů barvu. Tím získáme velmi přesný 3D model reality. Naše využití spočívá v monitorování dopravních nehod, skenování shořelých nebo rozpadlých objektů. Plánuje se i nasazení do dalších projektů jako je například sken důležitých objektů pro potřeby IZS, kdy jim vytvoříme podklady pro simulování a plánování krizového scénáře.
Více info

DJI Zenmuse H20T

U nás je nejčastěji používaný pro potřeby IZS. Kombinace celkem 4 různých senzorů. Plánuje se ale také integrování ji do našeho systému pro inspekce. Disponuje optickou ZOOM kamerou pro detailní monitorování, termo kamerou pro hledání ohnisek nebo osob, laserovým rangefiderem pro zaměřování GPS důležitých bodů a počítání jejich vzdálenosti od UAV a širokoúhlou kamerou pro celkový přehled.  
Více info

GL60 Spotlight

LED přísvit pro pomoc IZS. Jedná se o nejčastěji používaný payload na akcích za tmy. Vznikl jako náhrada dosud námi používané DJI Z15 Spotlight. Nově má možnost upravovat v průběhu letu svou ohniskovou vzdálenost. To nám umožňuje směřovat intenzitu světla mnohem přesněji na objekt, který nás zajímá. Je plně kompatibilní s DJI Matrice 210 a DJI Matrice 300.
Více info

Každá nová zakázka pro nás má vždy stejný a jediný cíl - úspěch a maximálně spokojeného klienta.

Napište nám